Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція
Державне агентство водних ресурсів України

Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход
Понеділок, 23.09.2019, 14:44
Вы вошли как Гість | Группа "Гості"Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Діяльність.
Мои статьи [3]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Главная » Статьи » Мои статьи

Виробнича діяльність

Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція здійснює контроль за меліоративним станом зрошуваних та осушуваних земель, хімічним складом грунтових вод, якістю поливних, дренажних вод, технічним станом дренажних систем, підтопленням сільських населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем та за ії межами у 18 адміністративних районах та 10 містах області.

Під наглядом Донецької гідрогеолого-меліоративної експедиції знаходиться 122,3 тис. га зрошуваних земель, 4,7 тис. га осушуваних земель, 19,5 тис. га земель, захищених колекторно-дренажною мережею. Контроль за підтопленням здійснюється в усіх сільських населених пунктах області.

Спостереження за рівнем ґрунтових вод здійснюється по 745 режимно-спостережним свердловинам, розташованих у всіх районах і містах області.

Спостереження за змінами гідрохімічного стану та поживного режиму ґрунтів проводяться на 52 грунтово-сольових стаціонарах.

За даними спостережень Донецької ГГМЕ еколого-меліоративний стан зрошуваних земель на післяполивний період 2010 року склався наступним чином:

сприятливий - на площі 51,5 тис. га (42,2%);

задовільний - на площі 66,2 тис. га (54,2%);

незадовільний - на площі 4,4 тис. га (3,6%);

У формуванні несприятливого еколого-меліоративного стану земель у цей період основним чинником (85%) є солонцюватість грунтів з підвищеним вмістом натрію й магнію у верхніх шарах у вбирному комплексі грунту, 12% - засоленість грунтів, 3% - високий рівень грунтових вод.

Еколого-меліоративний стан осушуваних земель на середину вегетаційного періоду 2010 року оцінювався як:

сприятливий - на площі 0,1 тис. га (1,8%);

задовільний - на площі 1,0 тис. га (20,5%);

незадовільний - на площі 3,6 тис. га (77,7%).

Незадовільний еколого меліоративний стан склався через незадовільну роботу гідротехнічних споруд на осушуваних землях у заплавах річок Вовча та Кривий Торець.

Найбільш суттєвим показником меліоративного стану зрошуваних земель є якість зрошувальної води. На кінець поливного періоду 2010 року вода обстежених джерел зрошення області за агрономічними критеріями, переважно, ІІ класу якості - обмежено придатна для зрошення (66,9 %), у 33,1% джерел – непридатна. Вода І класу не виявлена.

Внаслідок різної тривалості та інтенсивності зрошення обмежено придатними та непридатними водами без застосування комплексних агромеліоративних та агротехнічних заходів у зрошуваних грунтах розвиваються процеси деградації. Це засолення, декальцинація верхніх кореневмісних шарів, злитизація, дегуміфікація, руйнування агрономічно цінної структури, осолонцювання верхніх шарів з підвищенням у вбирному комплексі грунту вмісту натрію й магнію, забруднення важкими металами. У сільськогосподарських рослинах також підвищується вміст токсикантів, погіршується якість продукції, врожай знижується до 50% залежно від ступеню прояву негативних процесів.

З метою збереження високої родючості меліорованих земель і поліпшення гідрогеологічних умов на зрошуваних та прилеглих землях діє горизонтальний дренаж на площі 19,5 тис. га. За результатами спостережень за хімічним складом дренажних вод, що скидаються у гідрографічну мережу (річки, водоймища, балки) і Азовське море, дренажні води переважно сульфатні кальцієво-натрієві за типом з мінералізацією 0,6-7,2 г/дм3. Загальний обсяг дренажного стоку по області за 2010 рік становив 894,9 тис.м3. Розподіл за забрудненістю річних обсягів стоку наступний:

умовно забруднені води – 837,5 тис.м3 (93,6%);

забруднені води – 57,4 тис.м3 (6,4%).

Оцінка забруднення виконувалась за вмістом хлоридів, нітратів, нітритів, амоній-іонів, фосфат-іонів, фтору, мікроелементів та важких металів.

Лабораторні дослідження є невід’ємною частиною комплексу робіт з моніторингу меліорованих і прилеглих до них земель. Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Донецької ГГМЕ 14 січня 2008 року отримала свідоцтво про атестацію №161 на право проведення вимірювань 31 показника фізико-хімічних властивостей ґрунтів, 33 показників якості води для виконання комплексу лабораторних досліджень, необхідних для визначення кількісних та якісних характеристик водно-фізичних та агрохімічних властивостей ґрунтів, їх сольового складу, а також хімічного складу ґрунтових, дренажних та поверхневих вод.

Донецька ГГМЕ щорічно виконує 23-25 тис. умовних аналізів води та грунту. В ґрунтових, поверхневих та дренажних водах проводиться вимірювання

- водневого показника рН, сухого залишку, гідрокарбонат-, карбонат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, загальної жорсткості, кальцій- та магній-іонів, нітрит-іонів, амоній-іонів, нітрат-іонів, загального залiза, хрому загального,(ІІІ), (VI) валентного, цинку, міді, марганцю, фосфат-іонів, фторид-ионів, нікелю, каламутності кольоровості, перманганатної окислюванності, сульфід-іонів, кремнію, фосфору загального;

В пробах грунтів виконується вимірювання таких показників якості грунту:

- хімічного складу водної витяжки ґрунтів з визначенням водневого показника рН, гідрокарбонат- та карбонат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, кальцій-іонів, магній-іонів;

- поглинутих основ (кальцію, магнію, натрію), гумусу, азоту нітратного, рухомих сполук фосфору, рухомих сполук калію;

- визначення вологості ґрунту (ваговим методом).

Донецька ГГМЕ проводить спостереження за гідрогеологічною обстановкою в сільських населених пунктах області з метою встановлення наявності підтоплення та з’ясування його причин. Підтоплення відноситься до числа прогресуючих негативних явищ, які формуються під впливом природних і техногенних чинників та їх взаємодії.

Станом на 01.10.2010 року Донецькою ГГМЕ було обстежено 71 сільський населений пункт області на загальній площі 8,91 га. За результатами обстеження в зоні постійного підтоплення знаходиться 45 сіл на площі 1,8 тис. га. Для захисту від підтоплення 14 сільських населених пунктів забезпечені колекторно-дренажною мережею загальною площею 0,8 тис.га.

Основними причинами підтоплення були:

-          підпір рівня ґрунтових вод ставками та водосховищами;

-          замулення річок та балок;

-          близьке залягання водотриву;

-          низькі гіпсометричні відмітки поверхні території;

-          незадовільний технічний стан колекторно-дренажної і осушувальної мережі.

 

У 2010 році згідно завдання Донецького облводгоспу проведена робота по паспортизації джерел господарсько-питного водопостачання у 9 селах Костянтинівського району: с.Артемівка, с.Торське, с.Торецьке, с.Райське, с.Петрівка, с.Новопавлівка, с.Павлівка, с.Ілліча, с-ще. Приют.

Оцінка якості води 20 джерел водопостачання була проведена за мікробіологічними, органолептичними та токсикологічними показниками. За результатами обстеження виявлено, що вода у 19 джерелах водопостачання не відповідає вимогам Державних санітарних правил і норм України (ДсанПін) за мікробіологічними, органолептичними та токсикологічними показниками.

В с.Ілліча питною водою, що відповідає вимогам Державних санітарних правил і норм України (ДсанПін) забезпечені мешканці, які використовують воду з водопроводу.

Робота по паспортизації джерел водопостачання сільських населених пунктів області буде подовжена у 2011 році.

 

На підставі розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 15.04.2009 р. №163 про Тимчасовий порядок щодо підготовки правових актів з надання водних об’єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди Донецька ГГМЕ надає довідки про гідрогеологічний стан території в зоні впливу водного об’єкту на підтоплення населених пунктів та сільгоспугідь та про хімічний склад води у ставках, які використовуються для риборозведення та виробництва сільгосппродукції.

Згідно переліку платних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1743 від16.11.2002р. експедиція виконує наступні види робіт:

консультації з питань підготовки матеріалів для отримання дозволів на спецводокористування (без забору води та скидання зворотних вод);

складання паспортів водних об’єктів;

хімічні аналізи води та грунту для фізичних і юридичних осіб;

висновки про поживний режим грунтів.

Категория: Мои статьи | Добавил: Admin (10.11.2010)
Просмотров: 811 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0

Copyright MyCorp © 2019 | Конструктор сайтів - uCoz