Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція
Державне агентство водних ресурсів України

Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход
Субота, 18.01.2020, 19:07
Вы вошли как Гість | Группа "Гості"Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Главная » 2012 » Березень » 15 » Аналітична довідка щодо процесів, які відбулися на меліорованих та прилеглих до них землях Донецької області за 2011 рік.
12:24
Аналітична довідка щодо процесів, які відбулися на меліорованих та прилеглих до них землях Донецької області за 2011 рік.

Аналітична довідка щодо процесів, які відбулися на меліорованих та прилеглих до них землях Донецької області за матеріалами моніторингових спостережень за 2011 рік.

Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція здійснює контроль за еколого-меліоративним станом зрошуваних та осушуваних земель, хімічним складом грунтових вод, якістю поливних, дренажних вод, технічним станом дренажних систем, підтопленням сільських населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем та за ії межами у 18 адміністративних районах та 10 містах області.

 

Під наглядом Донецької гідрогеолого-меліоративної експедиції знаходиться 122,3 тис. га зрошуваних земель, 5,3 тис. га прилеглих, 4,7 тис. га осушуваних земель, 19,5 тис. га земель, захищених колекторно-дренажною мережею. Контроль за підтопленням здійснюється в усіх сільських населених пунктах області.

 

Спостереження за рівнем ґрунтових вод здійснюється по 745 режимно-спостережних свердловинах, розташованих у всіх районах і містах області.

 

Спостереження за змінами гідрохімічного стану та поживного режиму ґрунтів проводяться на 52 грунтово-сольових стаціонарах.

 

За даними спостережень ДГГМЕ еколого-меліоративний стан зрошуваних земель на кінець поливного періоду 2011 року склався наступним чином:

сприятливий - на площі 59,9 тис.га (49,0%);

задовільний - на площі 57,2 тис.га (46,8%;

незадовільний - на площі 5,2 тис.га (4,2%).

 

У формуванні несприятливого еколого-меліоративного стану земель у цей період основним чинником (87%) є солонцюватість грунтів з підвищеним вмістом натрію й магнію у верхніх шарах у вбирному комплексі грунту, та 13% - засоленість грунтів.

 

Еколого-меліоративний стан осушуваних земель на середину вегетаційного періоду 2011 року оцінювався як:

 

сприятливий - на площі 0,1 тис. га (2%);

задовільний - на площі 0,9 тис. га (20%);

          незадовільний - на площі 3,7 тис. га (78%)

 

Незадовільний еколого-меліоративний стан склався через незадовільну роботу гідротехнічних споруд на осушуваних землях у заплавах річок Вовча та Кривий Торець. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року площа осушуваних земель з незадовільний меліоративний стан

 

Якість зрошувальної води є найбільш суттєвим чинником впливу на еколого-меліоративний стан зрошуваних земель. На кінець поливного періоду 2011 року вода обстежених джерел зрошення області за агрономічними критеріями, переважно, 66,5%, ІІ класу якості - обмежено придатна для зрошення, у 32,8% джерел – непридатна. Вода І класу виявлена лише у 0,7% джерел.

Найбільш напруженими, з точки зору якості зрошувальної води у звітному періоді, є Старобешівський, Великоновосілківський, Амвросіївський, Красноармійський, Костянтинівський, Мар’їнський, Ясинуватський райони, міста Краматорськ і Макіївка.

Для оцінки забрудненості іригаційної води за екологічними критеріями визначались вміст:

- мінерального азоту;

- мікроелементів – заліза (загального), міді, марганцю, цинку і фтору;

- важких металів – хрому загального і Cr6+, нікелю (ІІІ клас - високо небезпечні), хрому (Cr3+) – ІІ клас, помірно небезпечні.

- поліфосфатів (РО43-).

Хлоридне забруднення визначалось за вмістом хлоридів.

За результатами лабораторних аналізів виявлено забруднення хлоридами, амоній-іонами, нітратами, нітритами, залізом загальним і фтором.

Незабрудненою водою забезпечено 11,7 тис.га (11,0% від охоплених спостереженнями), умовно забрудненою – 89,1 тис.га ( 83,5%), у тому числі хлоридами – 14,4 тис.га, нітратами – 0,8 тис.га, нітритами – 0,2 тис.га, амоній-іонами – 73,3 тис.га, залізом загальним – 0,3 тис.га, фтором – 0,1 тис.га; забрудненою – 5,9 тис.га (5,5%), у тому числі хлоридами – 5,8 тис.га, нітратами і нітритами – 0,1 тис.га.

 

Умовне забруднення води хлоридами в межах 354,5– 595,6 мг/дм3 виявлене в джерелах зрошення в більшості районів та м. Краматорськ.

 

Умовне забруднення нітратами (75,6–81,8 мг/дм3) виявлене в ставку б.Крута Балка ТОВ «Крута Балка» Ясинуватського району і р. Казенний Торець ТОВ «АФ ім. Орджонікідзе» м. Краматорськ.

 

Умовне забруднення нітритами (3,2 мг/дм3) виявлене в р. Кривий Торець СТОВ «Іванопільське» Костянтинівського району.

 

Умовне забруднення води аміаковим азотом у межах 0,1-3,1 г/дм3 виявлено в більшості джерел зрошення, охоплених спостереженнями.

 

Умовне забруднення води залізом загальним в межах 0,3-0,4 мг/дм3 виявлено в ставку р. Комишуватка АЦ №26 Першотравневого району і р. Кринка СТОВ «Зоря-Нова» Шахтарського району.

 

Умовне забруднення води фтором (0,8-0,9 мг/дм3) виявлено у ставку ДРК ФГ «Лиман» Краснолиманського району і ставку б.Харцизька в СТОВ «Зоря-Нова» Шахтарського району.

Забруднені хлоридами (611,5-1666,2 мг/дм3) води виявлені в таких джерелах:

в річках:

- Мокрі Яли і Вовча Великоновосілківського району;

- Сухі Яли Мар’їнського району;

- Грузький Єланчик Новоазовського району;

ставках річок:

- Шайтанка Великоновосілківського району;

- Калка Володарського району;

- Осикова Мар’їнського району;

- Комишуватка і Зелена Першотравневого району;

ставках балок:

- Суха Плотва Артемівського району;

- Солона і Ворона Великоновосілківського;

- Глибока Костянтинівського району;

- Солодкувата Марїнського району;

- Грекова Новоазовського району,

- Комишуваха Першотравневого району,

- Гірка Тельманівського району.

 

Забруднення нітратами (134,4 мг/дм3) виявлене в ставку б. Мазурова АЦ №37/2 Волноваського району.

 

Забруднення нітритами (3,9 мг/дм3) виявлено в ставку б.Очеретувата ТОВ «Агроінвест» Ясинуватського району

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року площі, забезпечені незабрудненою водою, зменшились на 5,7%, умовно забрудненою – збільшились на 6,6%, забрудненою – зменшились на 0,6%, площі з дуже забрудненою водою у звітному періоді не виявлені (у 2010 році становили 0,3%).

 

З метою збереження високої родючості меліорованих земель і поліпшення гідрогеологічних умов на зрошуваних та прилеглих землях діє горизонтальний дренаж на площі 19,5 тис. га. За результатами спостережень за хімічним складом дренажних вод, що скидаються у гідрографічну мережу (річки, водоймища, балки) і Азовське море, дренажні води переважно сульфатні кальцієво-натрієві за типом з мінералізацією 1,5-7,1, г/дм3. Загальний обсяг дренажного стоку по області за 2011 рік становив 1434,0 тис.м3. Розподіл за забрудненістю річних обсягів стоку наступний:

 

незабруднені води – 23,7 тис.м3 (1,6%);

умовно забруднені води – 1187,2 тис.м3 (82,8%);

забруднені води – 223,1 тис.м3 (15,6%).

Оцінка забруднення виконувалась за вмістом хлоридів, нітратів, нітритів, амоній-іонів, фосфатів, мікроелементів та важких металів. За результатами лабораторних аналізів виявлено забруднення хлоридами, амоній-іонами, нітратами, залізом загальним, марганцем і фтором.

 

Лабораторні дослідження є невід’ємною частиною комплексу робіт з моніторингу меліорованих і прилеглих до них земель. Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Донецької ГГМЕ 14 січня 2008 року отримала свідоцтво про атестацію №161 на право проведення вимірювань 31 показника фізико-хімічних властивостей ґрунтів, 33 показників якості води для виконання комплексу лабораторних досліджень, необхідних для визначення кількісних та якісних характеристик водно-фізичних та агрохімічних властивостей ґрунтів, їх сольового складу, а також хімічного складу ґрунтових, дренажних та поверхневих вод.

 

Донецька ГГМЕ щорічно виконує 23-25 тис. умовних аналізів води та ґрунту. В ґрунтових, поверхневих та дренажних водах проводиться вимірювання:

- водневого показника рН, сухого залишку, гідрокарбонат-, карбонат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, загальної жорсткості, кальцій- та магній-іонів, нітрит-іонів, амоній-іонів, нітрат-іонів, загального залiза, хрому загального,(ІІІ), (VI) валентного, цинку, міді, марганцю, фосфат-іонів, фторид-ионів, нікелю, каламутності кольоровості, перманганатної окислюванності, сульфід-іонів, кремнію, фосфору загального;

В пробах ґрунтів виконується вимірювання таких показників якості грунту:

- хімічного складу водної витяжки ґрунтів з визначенням водневого показника рН, гідрокарбонат- та карбонат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, кальцій-іонів, магній-іонів;

- поглинутих основ (кальцію, магнію, натрію), гумусу, азоту нітратного, рухомих сполук фосфору, рухомих сполук калію;

- визначення вологості ґрунту (ваговим методом).

 

Донецька ГГМЕ проводить спостереження за гідрогеологічною обстановкою в сільських населених пунктах області з метою встановлення наявності підтоплення та з’ясування його причин. Підтоплення відноситься до числа прогресуючих негативних явищ, які формуються під впливом природних і техногенних чинників та їх взаємодії.

Станом на 01.01.2012 року Донецькою ГГМЕ було обстежено 77 сільських населених пунктів області. За результатами обстеження підтоплення виявлено у 55 селах на площі 2,0 тис. га, в тому числі постійне – на площі 1,1 тис. га, періодичне - 0,9 тис. га. Для захисту від підтоплення 14 сільських населених пунктів забезпечені колекторно-дренажною мережею загальною площею 0,8 тис.га.

Основними причинами підтоплення були:

-          підпір рівня ґрунтових вод ставками та водосховищами;

-          замулення річок та балок;

-          близьке залягання водотриву;

-          низькі гіпсометричні відмітки поверхні території;

-          незадовільний технічний стан колекторно-дренажної і осушувальної мережі.

На підставі розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 15.04.2009 р. №163 про Тимчасовий порядок щодо підготовки правових актів з надання водних об’єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди Донецька ГГМЕ надає довідки про гідрогеологічний стан території в зоні впливу водного об’єкту на підтоплення населених пунктів та сільгоспугідь та про хімічний склад води у ставках, які використовуються для риборозведення та виробництва сільгосппродукції.

Просмотров: 500 | Добавил: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2020 | Конструктор сайтів - uCoz