Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція
Державне агентство водних ресурсів України

Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход
Субота, 29.02.2020, 05:40
Вы вошли как Гість | Группа "Гості"Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа

Перший спогад про розвиток зрошення в Донбасі відноситься до кінця XIX ст. В 1881 році було розпочато будівництво зрошення з Каменського водосховища на площі 200,5 га (Артемівській район) і Шайтанівського водосховища – 245,8 га (Волноваській район). Про це згадується в книзі Жілінського Йосифа Інокентійовича «Очерк работ экспедиции по орошению на юге России и Кавказа», Санкт Петербург, 1892 г.

Інтенсивне будівництво зрошувальних систем почалося в 1966 році. В експлуатацію щорічно вводилось 10-12 тис. га, і до 1985 року площа зрошуваних земель була 209,6 тис. га, осушених - 4,7 тис. га. За цей період були побудовані Волноваська, Новоазовська, Приморська, Павлопільська та інші державні системи.

З ініціативи трудівників Марїнського району області широко розгорнулися будівельні роботи, так званого, «малого зрошення» за рахунок колгоспів. Очолив цей почин керівник Марїнського району Герой Соціалістичної Праці Глухов Захар Миколайович.

Почин був схвалений і підхвачений іншими районами, а потім був рекомендований до впровадження по всій країні.

За цей період було побудовано близько 1300 насосних станцій загальною продуктивністю більше 244 м3/сек., більше 5 тис. кілометрів трубопроводів зрошувальної мережі, сотні гідротехнічних споруд, десятки кілометрів ліній електропередач.

Сьогодні в 18 районах області є 28 державних зрошувальних систем загальною площею 44,2 тис. га, а також 78,1 тис. га «малого зрошення». Крім цього в 2 районах збудовані осушувані системи на загальній площі 4740 га.

Водні ресурси області формуються за рахунок транзитної притоки поверхневих вод р.Сіверський Донець, місцевого річкового стоку, що формується в межах області, стічних, шахтних і кар’єрних вод, також експлуатаційних запасів підземних вод.

Природний стік річок, який формується у межах області, складає біля 900 млн. м3 за рік (50 % забезпеченості), регулюється 154 водосховищами загальним об’ємом біля 900 млн. м3, та більш як 1650 ставками, загальним об’ємом понад 200 млн. м3. По території області протікає 246 річок довжиною більш 10 км. Водозабезпеченість місцевим природним річковим стоком на одного мешканця області у 5 разів менша, ніж у середньому по Україні. Об’єм стічних вод області перевищує 1,6 млрд. м3 на рік, з яких більш 40 % - забруднені (не відповідають встановленим вимогам).

У зв’язку з ростом площ зрошення на сході України наказом Мінводгоспу УРСР   № 813 від 16.12.1967 року для здійснення систематичного контролю за меліоративним станом зрошуваних земель організована Дніпропетровська ГГМЕ. Об’єктами робіт експедиції стали меліоровані землі Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Харківської та Кіровоградської областей. Наказом Дніпропетровської експедиції № 140 від 30.12.1968 року була організована Донецька гідрогеологічна партія. Першим начальником партії був Семашко Олександр Всеволодович.

За 1969-1971 роки було почато буріння свердловин режимно-спостережньої мережі, закладені грунтово-сольові стаціонари на зрошуваних землях у шістьох господарствах області на загальній площі 6,6 тис. га. З 1972 року почалося нарощування обсягів робіт по гідрогеолого-меліоративному обслуговуванню зрошуваних земель, і на кінець 1979 року площа меліорованих земель досягла 38,5 тис. га. Наказом Мінводгоспу УРСР від 26.12.1979 року № 630 на базі Донецької та Ворошиловградської гідрогеолого-меліоративних партій була створена Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція. На період створення експедиція обслуговувала 68,7 тис. га меліорованих земель у Донецькій та Ворошиловградській областях.

У створення експедиції  великий внесок зробили начальники Донецького і Ворошиловградського облводгоспів Сердюк П.О. і Дніпровський Л.О., начальники Донецької і Луганської гідрогеолого-меліоративних партій Воронін В.Є. і Довженко В.М.

У  1981  році було розпочато  будівництво  виробничої  бази  Ворошиловградської ГГМП в м. Ворошиловград, яку було здано в експлуатацію в 1983 році. У 1985 році почали будувати виробничу базу Донецької експедиції в м. Авдіївка Донецької області, яка була здана в експлуатацію в 1994 році.

Найбільш інтенсивний розвиток експедиції припав на 1985-1990 роки, коли під її контролем знаходилось більш 600 тис. га меліорованих і прилеглих до них земель. Найбільша загальна чисельність працівників експедиції досягала 250 чоловік.

У 1983 році експедиція, одна із перших в Україні, придбала комп’ютер, і у 1984 році ведучим гідрогеологом Фельдманом О.П. сумісно з Московським Державним університетом на комп’ютерній мові «Фортран» була розроблена перша в гідрогеолого-меліоративній службі програма для обробки аналізів води і грунтів, яка була схвалена і високо оцінена в Мінводгоспі України. З 1986 року до функцій експедиції включено контроль за підтопленням сільських населених пунктів.

З квітня 1994 року Луганській ГГМП надано статус юридичної особи з підпорядкуванням Луганському облводгоспу. В зоні обслуговування експедиції залишились меліоровані і прилеглі до них землі Донецької області.

З 1992 року і до сьогодні Донецька ГГМЕ плідно співпрацює з Національним науковим центром – інститутом ґрунтознавства і агрохімії ім. А.Н. Соколовського, Донецьким інститутом агропромислового виробництва, КП «Садпроект» та іншими науково-виробничими організаціями. Співробітники експедиції є авторами і співавторами ряду наукових статей, довідників і рекомендацій, виданих в Україні.

В експедиції працювали кандидат геологічних наук Фельдман О.П., кандидат сільськогосподарських наук Ніколенко В.І., заслужений меліоратор України Сердюк П.О..

Першим виконуючим обов’язки начальника експедиції у 1980 році був Воронін В.Є., який потім став головним інженером експедиції і працює до цього часу.

Начальниками експедиції були:

1980-1996 р.р. – Невмержицький М.Г.

з 1996-2010 р.р.  – Панков В.М.

            з 2010 року і по теперішній час - Балдін Є.А.

Донецька ГГМЕ є юридичним лицем і входить до складу Донецького обласного управління водних ресурсів. Методичне керівництво її роботою виконує Держводагентство України.

До складу експедиції входять: адміністрація, комплексна партія, Донецький, Маріупольський, Слов’янський гідрогеолого-меліоративні загони, лабораторія моніторингу вод та ґрунтів, ремонтно-експлуатаційна дільниця.

На сьогодні чисельність експедиції становить 66 чоловік, з яких 29-робітники і 37-ІТР. Серед  ІТР  19 % -  випускники  Українського  інституту  інженерів водного господарства,       11 % - Донецького державного університету, інші 70 % мають вищу і середньо-технічну освіту українських вузів і технікумів.

Виробнича діяльність: основним завданням експедиції є моніторинг зрошуваних і осушуваних земель, контроль за підтопленням сільських населених пунктів. Для цього виконується комплекс  польових та камеральних робот.

В комплекс робіт входить:

- обстеження зрошуваних, осушуваних і прилеглих до них сільськогосподарських земель, які находяться в зоні впливу зрошення;

- обстеження дренажних систем на зрошуваних, осушуваних і богарних землях, на території сільських населених пунктів і оцінка ефективності їх роботи;

-  обстеження сільських населених пунктів для виявлення розмірів їх підтоплення;

-  проведення грунтово-сольових і кислотних зйомок на зрошуваних і осушуваних земель;

- спостереження за рівнем і гідрохімічним станом ґрунтових вод;

- спостереження за динамікою сольового складу в зоні аерації та за зміною родючості ґрунтів;

- оцінка якості поливних вод;

- спостереження за дренажним стоком і якістю дренажних вод;

- облік і оцінка меліоративного стану зрошуваних та осушуваних земель і технічного стану гідромеліоративних систем;

Крім цього експедиція по замовленню облводгоспу, місцевих органів влади виконує ряд спеціальних досліджень: роботи по гідрогеологічному обстеженню джерел господарсько-побутового водопостачання сільських населених пунктів області, агрохімічні дослідження ґрунту та якості води для поливів газонів стадіонів  ФК «Шахтар», ФК «Металург» м. Донецьк, ФК «Арарат» Єреван (Вірменія), при будівництві стадіону «Донбас-Арена» виконані дослідження якості води з дренажних колодязів та якості ґрунтової суміші з буртів для озеленення території навколо стадіону.

Гідрогеолого-меліоративне обстеження здійснюється з метою контролю за меліоративним станом зрошуваних, осушуваних, прилеглих земель, підтопленням сільських населених пунктів, хімічним складом ґрунтових і дренажних вод, якістю поливних вод, технічним станом колекторно-дренажних систем у 18 районах та 10 містах області.

Під наглядом Донецької ГГМЕ знаходиться 122,3 тис.га зрошуваних земель, 13,5 тис.га прилеглих земель, 4,7 тис. га осушуваних земель, 19,4 тис.га земель захищених колекторно-дренажною мережею.

Стаціонарні спостереження за рівнем ґрунтових вод здійснюється по 1111 режимно-спостережним свердловинам, що розташовані в усіх районах, містах і селах області, у яких наявні меліоровані землі. Спостереження за рівнем ґрунтових і підземних вод, їх хімічним складом дозволяє аналізувати і прогнозувати процеси, які відбуваються в зоні аерації.

Грунтово-сольові спостереження за змінами гідрохімічного стану та поживного режиму ґрунтів проводяться на 52 грунтово-сольових стаціонарах. Сольова зйомка щорічно виконується на площі 20 тис га.

Спостереження за хімічним складом ґрунтових, дренажно-скидних і поливних вод проводяться систематично:

- за хімічним складом ґрунтових вод проводяться з метою виявлення зміни сольового і хімічного складу, і оцінкою впливу її на кореневмісний шар і урожайність сільськогосподарських культур.

- за якістю дренажно-скидних вод проводяться на 132 участках кожного кварталу. За їх результатам оцінюється якість і забрудненість дренажних вод.

- за якістю поливних вод проводиться по 310 джерелам зрошення на початок, середину і кінець поливного сезону з видачею рекомендацій по їх застосуванню і покращенню якості. Основними джерелами зрошення є ріки Сіверський Донець, Кальміус, Казенний Торець, Мокрі Яли, Кринка, водосховища Павлопольське, Краснооскільське, Клебан-Бикське,  Донецьке, ставки, стічні і шахтні води.

Обстеження підтоплених сільських населених пунктів в зоні впливу зрошувальних систем, так і повз неї проведено в 1004 селах області. Протягом року обстежується 200 сіл. Всього під контролем находиться 517 постійно підтоплених сіл у 18 районах і 8 містах області.

Комплекс лабораторних досліджень. Лабораторні дослідження є невід’ємною  частиною комплексу робіт з моніторингу меліорованих  земель. Лабораторія моніторингу вод і ґрунтів 14.01.2008 року отримала свідоцтво № 161 на право проведення вимірювань 31 показника фізико-хімічних властивостей ґрунтів, 33 показника якості води для виконання комплексу лабораторних досліджень, необхідних для визначення кількісних та якісних характеристик водно-фізичних та агрохімічних властивостей ґрунтів, їх сольового складу, а також хімічного складу ґрунтових, дренажних та поверхневих вод. Щорічний обсяг робіт становить 22 тис. умовних аналізів.

В 2007 році експедиція при спонсорській допомозі ЧП «Завод Факел», якій випускає системи крапельного зрошення, обладнала ділянку крапельного зрошення сільськогосподарських культур на площі 0,12 га. Проводились досліди по розробці режимів зрошення, контролю вологості, засоленню, осолонцюванню ґрунтів та інші для досягнення високих урожаїв.

Спеціалісти експедиції при проведенні польових, лабораторних і камеральних робіт керуються нормативними документами і правовими актами України.

По результатах виконаних робіт експедиція надає технічну і оперативну звітність в Держводгосп України, облводгосп, Головне управління агропромислового розвитку Донецької області, районні держадміністрації, міжрайонним управлінням водного господарства, а також земле і водокористувачам.

Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція на договірних засадах виконує наступні види робіт:

- оцінка поживного режиму ґрунтів (родючості) з рекомендаціями з покращення агрофізичних властивостей ґрунту;

- визначення ступеню засолення і осолонцювання ґрунтів;

- визначення запасів вологи у ґрунті;

- визначення придатності води для поливу;

- визначення забруднення води за екологічними показниками;

- довідка про якість води та гідрогеологічний стан території в зоні впливу ставків для риборозведення;

- оцінка фактичного гідрогеолого-меліоративного стану зрошуваних земель за градаціями: сприятливий, задовільний, незадовільний. 

 

Багато ветеранів продовжують свою діяльність і по цей день. Це – Рибальченко Марія Євстаф’євна, Кузьміна Галина Олександрівна, Хімочка Анатолій Володимирович, Довженко Валентин Миколайович, Рожкова Тетяна Михайлівна та інші.

 

Колектив  Донецької ГГМЕ - це висококваліфіковані, енергійні фахівці, яких поєднує самовіддана праця на користь рідного краю і всієї України

Copyright MyCorp © 2020 | Конструктор сайтів - uCoz