Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція
Державне агентство водних ресурсів України

Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход
Субота, 29.02.2020, 07:26
Вы вошли как Гість | Группа "Гості"Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа

У південних і східних областях України, де води не вистачає, і вона постійно дорожчає, без зрошення виростити врожай дуже складно. З цієї причини "дощувальний бум" поступово зійшов нанівець. Прийшов час економії води, а, отже - крапельного зрошення. Так само свою роль зіграло недбале ставлення до дощувальні установки, багато з них знаходяться в неробочому стані. Вода стала занадто дорогим ресурсом. Її витрата при дощування, не порівнянний з витратою при використанні крапельного зрошення. Отже, перевага крапельного зрошення перед дощуванням очевидно. Крапельне зрошення - спосіб поливу, при якому вода за системою поліетиленових трубопроводів і мікроводовипусков (емітерів) подається в кореневу зону рослин. Головною особливістю крапельного зрошення є подача води безпосередньо до кожного рослині, відповідно до його потребою у воді. Завдяки цьому витрати води і енергії при крапельному зрошенні в 2 ... 5 разів менше, ніж при традиційних способах поливу, так само в 3 ... 4 рази знижуються норми внесення мінеральних добрив, які подаються разом з водою безпосередньо в кореневу зону кожної рослини . Крапельне зрошення - економічно обгрунтований та екологічно безпечний спосіб поливу садів, виноградників, ягідників, овочів і баштанних культур в умовах відкритого грунту, а також сільськогосподарських культур в теплицях і на садово-городніх ділянках. 
Крапельне зрошення дозволяє займатися овочівництвом навіть там, де у зв'язку з нестачею водних ресурсів це було неможливо. Наприклад, у північній Африці на пісках з використанням крапельного зрошення отримують більше 100 т / га томатів. Принципово по-новому відбувається внесення добрив. Раціон добрив розраховується відповідно сезонним потребам рослин. Добрива, подаються в розчиненому вигляді разом з водою. Таким чином, підгодовується не бур'яни в міжряддях, а вирощувані культури. Під час поливу за допомогою крапельного зрошення вода не потрапляє на листя овочів, отже, рослини менше піддаються хворобами. Оскільки води подається менше, допускається використання води з більшою мінералізацією, ніж при дощування. За допомогою крапельного зрошення можна регулювати рН грунту, боротися зі шкідниками. Користувачі систем крапельного зрошення виграють в термінах дозрівання продукції, тобто мають "фору" в конкуренції при виході на ринок ранніх овочів. Три останні сезони підтвердили ефективність використання крапельного зрошення. Завдяки йому, фермери отримували томатів близько 100 т / га, огірків 40 ... 60 т / га та цибулі більше 60 т / га. 
Останнім часом постало питання вибору виробника системи крапельного зрошення, в основному виробника краплинної стрічки або трубки, оскільки більше 20 фірм в світі виробляють подібну продукцію. Для визначення витрат на впровадження крапельного зрошення необхідно розробити проект і скласти кошторис для конкретної ділянки. Зокрема витрати на впровадження крапельного зрошення системи складають в овочівництві 900 ... 1200 euro / га., У садівництві та виноградарстві 1400-2000 euro / гa залежно від типу краплинної трубки, джерела водопостачання, геометрії та планування поля, комплектації, і сорти вирощуваних культур. 
Крапельне зрошення, спосіб поливу, при якому вода невеликими порціями подається рівномірно до коріння рослини протягом усього вегетаційного періоду і іригаційна волога надходить тільки до рослин, а не витрачається на міжряддя. Завдяки цьому система крапельного зрошення є більш ефективною, ніж інші системи зрошення. Система крапельного зрошення складається з: головного водозабірної вузла (насосної станції), фільтростанціі, що регулює вузла для підтримки постійного тиску в зрошувальній мережі, магістрального трубопроводу, розподільного рукави, поливної трубки з крапельницями - стрічки крапельного зрошення. 
Основні переваги крапельного зрошення: вода надходить у коренезаселеному шар грунту. При цьому забезпечується рівномірність поливу, підтримується вологість кореневого шару грунту, запобігає поява на ній кірки, знижується витрата поливної води і зменшуються її втрати на випаровування з поверхні грунту. Системи крапельного зрошення розраховані на вирощування різних культур у відкритому і закритому грунті. Особливу ефективність ці системи показують при застосуванні в садах, виноградниках і на овочах. Врожайність підвищується на 40-50%, вдвічі зменшується витрата води, запобігається засолення грунту. Поряд з цим, можна легко проконтролювати норми внесення мінеральних добрив, так як вони вносяться разом з поливною водою. Використовувати необхідно тільки добре розчинні у воді добрива, щоб запобігти блокуванню крапельниць. 
Вартість систем крапельного зрошення досить висока, тому дуже важливо правильно спланувати всі роботи по експлуатації системи. Якщо планування буде здійснено невірно, що спричинить за собою неправильну експлуатацію системи, витрати не окупляться, оскільки прибуток буде низькою. Вирощування овочів на крапельному зрошенні припускає застосування самих передових технологій, тому отримання високих врожаїв можливо тільки при обов'язковому виконанні всіх агротехнічних заходів щодо захисту рослин, внесення добрив, догляду за рослинами. Система крапельного зрошення не захищена від неправильної обробки грунту та догляду за рослинами, тому всі роботи необхідно виконувати своєчасно і якісно. Крапельна стрічка (трубка) з високою щільністю може використовуватися декілька років. 
Крапельна стрічка може використовуватися як на поверхні грунту, так і закладати в грунт. При використанні тонкої стрічки важливо простежити, щоб вона була укладена в грунт точно на глибину 5 см. На жаль, ще немає доступної техніки для точної укладання краплинної стрічки в грунт, відмінності в глибині становлять ± 5 см. Якщо стрічка розташована занадто глибоко, є ризик зміни тиску і об'єму води в трубці, так як після сильних дощів грунт істотно ущільнюється. Так само буде важко прибрати трубку з грунту після закінчення сезону, якщо вона знаходиться дуже глибоко в грунті. Обслуговування системи проводиться як у денний, так і в нічний час, тому важливо організувати роботу операторів в кілька змін. 
Необхідно регулярно здійснювати промивку фільтростанціі і постійно контролювати тиск в системі, усувати можливі витоки. Важливо правильно підібрати марку фільтростанціі. Вона залежить від джерела водопостачання. Якщо водозабір здійснюється з відкритого джерела вода (ріка, канал, водонакопичувач, ставки), фільтр застосовується гравійно-піщаний. Це пов'язано із забрудненістю води. Якщо водозабір здійснюється з артезіанської свердловини - фільтр, застосовується, як правило, дисковий або сітчастий. Вартість дискових фільтростанцій нижче, ніж гравійно-піщаних. При використанні для поливу води з свердловини, в лабораторії необхідно зробити її аналіз. Якщо у воді міститься велика кількість солей, можливе блокування крапельниць. 
Монтаж розводящого магістрального трубопроводу, фільтростанціі, регулюючих вузлів виробляють до посіву або висадки розсади. Укладання гнучкого шланга (LAY FLAT) або поліетиленового трубопроводу і краплинної трубки проводиться одночасно або безпосередньо перед посівом або висадкою розсади. Укладання краплинної стрічки (трубки) провадять механізованим способом за допомогою переобладнаного культиватора, просапної або овочевий сівалки. На невеликих площах можливе укладання вручну. Перед цим необхідно провести розбивку площі. Крапельна стрічка високої щільності (з товстою стінкою) може бути покладена на поверхні грунту, що дозволяє пересунути трубку в бік перед обробітком грунту. Якщо вона знаходяться на поверхні грунту, набагато легше контролювати її стан і роботу системи в цілому. Вибір краплинної стрічки по щільності залежить від терміну використання системи крапельного зрошення. Якщо планується експлуатація системи один рік на одній культурі, краще купувати дешевшу стрічку. Якщо виробництво овочів планується на багато років (або оборот овочів в один рік), краще вкласти гроші в більш дорогу систему з більш щільною трубкою. 
Крапельне зрошення є однією з найбільш дорогих систем зрошення. Тому дуже важливо максимально продовжити термін експлуатації крапельного устаткування. Правильна експлуатація протягом сезону, своєчасне проведення профілактичних та ремонтних робіт дозволяють істотно подовжити термін роботи системи. Однак однією з головних елементів є правильна підготовка всієї системи до зберігання в зимовий період. По завершенню поливного сезону проводиться демонтаж і закладка всіх елементів на зберігання. 
При використанні однорічної краплинної трубки, вона демонтується і забирається з поля з подальшою утилізацією. Попередньо необхідно витягти ремонтну фурнітуру, яка застосовувалася протягом сезону для поточного ремонту, з метою подальшого використання. Важливим екологічним фактором є зачистка поля від залишків краплинної трубки та інших полімерних відходів. Пластик в грунті не розкладається, тому у багатьох фермерів поля, де застосовувалося крапельне зрошення, забруднені залишками цієї системи. Для нормальної експлуатації таких грунтів в майбутньому, вкрай важливо очищати поля від пластику будь-якого виду. Якщо використовувалася багаторічна тлента її необхідно промити, щоб видалити всі мікро і макро частинки, які накопичилися за період експлуатації. Для цього на кінцях трубки відкриваються заглушки, і потоком води промивається система до тих пір, поки не піде чиста вода. Ця робота проводиться за поливним блокам операторами. 
Якщо для поливу використовувалася вода з відкритих водойм, виникає загроза розповсюдження синьо-зелених та інших водоростей і бактерій, які утворюють слиз, що забиває крапельниці. Тому на таких системах необхідно ввести в поливну воду хлор у концентрації 20 мг / л. Така промивка проводиться через інжектор протягом 30-60 хвилин. 
Так як, протягом сезону для підживлення рослин застосовуються добрива містять солі кальцію і магнію, може відбутися блокування крапельниць цими сольовими залишками. Для видалення цих солей в кінці сезону застосовують технічну азотну, ортофосфорну або хлорне кислоту в концентрації 0,6% за діючою речовиною. Тривалість кислотної іригації близько однієї години. Після застосування таких препаратів необхідно провести промивку чистою водою протягом 30-40 хвилин. 
Після проведення всіх цих заходів, крапельна трубка змотують в бухти і закладається на зберігання. При змотуванні необхідно видалити з трубки воду. Зберігати трубку необхідно в приміщенні або герметичній ємності, для уникнення проникнення мишоподібних гризунів, які ушкоджують систему. При зберіганні в приміщенні можна застосувати препарати "Фостоксин" або "Мапоксін" для газації. Застосовується 1-3 таблетки на 1 куб. метр приміщення. При цьому важливо, щоб приміщення при газації було повністю герметичним, і в ньому не знаходилися люди. Для боротьби з гризунами застосовують так же препарат "Шторм", розкладаючи в приміщенні брикети на відстані 1-2 метри один від одного. Але, найбільш ефективним є зберігання в герметичних металевих ємностях. Для повного знищення всіх шкідників можна застосувати газацію таких ємностей вихлопними газами. 
Наступним етапом у підготовці до зберігання є демонтаж магістрального гнучкого шланга LAY FLAT. З'єднувачі LAY FLAT-СТРІЧКА зі шланга краще не знімати, так як при цьому можна зашкодити сполучні гнізда. Перед демонтажем необхідно провести промивку чистою водою, для видалення всіх механічних частинок. Після цього гнучкий шланг акуратно згортається, при цьому не допускаються перегини і деформація. Виконується вимірювання довжини кожного рукава, і навішується етикетка, із зазначенням метражу та схеми посадки, на якій він застосовувався. Зберігати гнучкий шланг краще спільно з краплинної трубкою. 
Засувки й кульові крани необхідно очистити від забруднення, промити у воді. Всі частини схильні до корозії змастити технічними мастилами. При зберіганні необхідно уникнути потрапляння на них вологи. Гравійно-піщані фільтростанціі звільняються від гравію, вимиваються чистою водою. Перед установкою на зберігання їх необхідно висушити. Всі засувки на фільтростанціі змащуються технічними мастилами та герметизуються. Фільтруючий гравій необхідно промити в проточній воді на решето й призвести знезараження розчинами технічних кислот для знищення синьо-зелених водоростей і бактерій. Концентрація робочого розчину становить 0,6% діючої речовини. Дискові та сітчасті фільтру необхідно ретельно промити в чистій воді. Якщо на них є сольові відкладення, проводиться промивка в такому ж розчині технічних кислот. Після цього всі частини знову промити в чистій воді, і висушити. Зберігати їх краще в зібраному вигляді. Дуже важливим моментом є видалення води з усіх елементів крапельного зрошення. При попаданні води можливе розморожування та пошкодження частин зрошення при низьких температурах, від старанності підготовки всієї системи крапельного зрошення до правильного зберігання в зимовий період залежить довговічність роботи вашої системи, що дозволить заощадити ваші кошти. 
Нижче наведена приблизна схема змонтованої системи крапельного поливу


Copyright MyCorp © 2020 | Конструктор сайтів - uCoz