Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція
Державне агентство водних ресурсів України

Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход
Субота, 29.02.2020, 07:35
Вы вошли как Гість | Группа "Гості"Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа

Дощування, спосіб поливу сільськогосподарських культур, при якому вода розбризкується у вигляді дощу над поверхнею грунту і рослинами. Досліди по дощуванню проводилися в багатьох країнах ще в 19 ст. Виробничого значення воно набуло на початку 20 ст в Германії (понад 100 тис. га ), США, Італії, Чехословакії і ін. У Росії дощування вперше (1875) застосував в Саратовській губернії агроном Р. І. Арістов. У 1913—14 за ініціативою А. Н. Костякова дослідження по дощування проводили на Костичевськой і Безенчукськой дослідних станціях. У СРСР площі поливу дощування складали (тис. га ): 180 в 1962; 357,7 в 1964; 760,6 в 1966; 1477 в 1969. Дощування поширено в Болгарії, Угорщині, Італії, Чехословакії, США, ФРН(Федеральна Республіка Німеччини), ГДР(Німецька Демократична Республіка) і ін. країнах.

В порівнянні з поливами поверхневими дощування має ряд переваг. Воно покращує умови зростання рослин, т.к. увелічиваєт вологість не лише грунту, але і приземного шару повітря, знижуючи їх температуру, втрати на випар з поверхні грунту. При дощування з рослин змивається пил, що підсилює їх дихання, асиміляцію вуглецю, розвиток і накопичення органічної речовини. Після дощування структура грунту менш руйнується і послеполівную обробку можна починати раніше, завдяки чому в грунті зберігається більше вологи. Дощування дає можливість разом з поливною водою вносити добрива. Дощування можна проводити у будь-який час доби і давати будь-які поливні норми, починаючи з найменших (30 м 3 /га ). Воно дозволяє підтримувати оптимальну для рослин вологість грунту на землях із складним рельєфом і на ділянках з малопотужними грунтами, розташованими на сильно водопроникних породах (пісок, галечник), на яких поверхневі поливи вимагають великого об'єму планувальних робіт або пов'язані із значними втратами води на фільтрацію. При поливі дощуванням зазвичай немає дрібних каналів і борозен, тому більш повно використовується земельна територія і проїзводітельнєє працюють з.-х.(сільськогосподарський) машини. Інколи цей спосіб поливу економічно менш вигідний, чим поверхневий, наприклад при зрошуванні великими поливними нормами (більше 700 м 3 /га ) і значному числі поливів.

Дощування застосовують для вегетаційних, освіжних, підкормових і утеплювачів поливів, провокаційних поливів в боротьбі з бур'янами і ін. Його широко використовують при вирощуванні овочевих, технічних, кормових, зернових і плодово-ягідних культур, особливо в зоні нестійкого зволоження. Найефективніше дощування на тлі осіннього влагозарядки грунту. У посушливі роки дощування дає велику надбавку урожаю в нечорноземній зоні і навіть на півночі (наприклад, під Якутськом). У Прибалтиці дощування зрошують сінокоси і пасовища. Зрошувальні норми при дощуванні зазвичай декілька нижче за зрошувальні норми при поверхневих поливах. Поливні норми від 30 до 600 (у сприятливих умовах до 800) м 3 /га ; при вегетаційних поливах вони повинні забезпечити зволоження корнеобітаємого шару грунти. Проводити дощування потрібно так, щоб вода рівномірно розподілялася по полю, не утворюючи калюж і стоку. Час настання стоку залежить від водно-фізичних властивостей грунту, великій крапель дощивши, його інтенсивності (шар дощивши в мм в одиницю часу) і характеру вступу — безперервне і періодичне (з інтервалами 1—8 мін і більш). Полив хорошої якості можна отримати, якщо діаметр крапель не перевищує 1,5—2 мм , а інтенсивність менша фактичній проникності грунту. Для конкретних умов ці величини зазвичай визначають дослідним дорогою.

Джерелами води для поливу дощування можуть бути річки, ставки, канали і ін. водоймища і водотоки. Провідна (канали, стаціонарні трубопроводи) і розподільна (відкрита, закрита і комбінована) мережа подає воду на поливну ділянку і розподіляє її усередині ділянки, підводячи до дощувальним машинам і установкам. Розташування в плані і розрахунок провідної і розподільної мережі при поливі дощуванням мають наступні особливості: форма поливної ділянки має бути близька до прямокутної, ширина його кратна ширині захвату дощувальної машини, а довжина не менше 400—600 м-коду ; тимчасові зрошувачі і трубопроводи розташовують паралельно один іншому, відстань між ними дорівнює подвійній довжині крила машини або радіусу розбризкування (з врахуванням площі перекриття).


Copyright MyCorp © 2020 | Конструктор сайтів - uCoz